arje dag kommer det nya blommor i blom. På hammock-klätterställningen blommar nu flera olika blomman för dagen. En sort heter "Carneval di Venezia. Den blommar med olika blommor..vita, blå- och rosa strimmiga (Ännu har ingen rosastrimmig blommat):
Visst är dom fina!
Sen blommar "Crimson Rambler:Det blommar en massa blommor i min trädgård! Här kommer det några:
Det är röd studentnejlika, vit stjärnflocka, blå penstemon, blå polarblågull "Bilbo", brunpimpinell och röd stjärnflocka.


Så mycket fint och den brunpimpinellen väckte direkt mitt ha-begär!
SvaraRaderaNu är det så mycket fint om blommar och vilka fina bilder du tagit//Britt
SvaraRaderaVilken växtkraft det är din vackra blomma för dagen. Brunpimpinellen blir jag nyfiken på. Kram
SvaraRaderaJag älskar blomman för dagen, men här nos mig brukar de blåsa sönder, och inomhus får de löss. Så vad göra??? Trevliga alla dina blommor. Stjärnflocka borde jag nog skaffa mig! Hälsn mimi
SvaraRaderaVarje ny dag är en källa till glädje i trädgården..vad har slagit ut idag?? så härligt att skåda..ha det..Maria
SvaraRaderaHärliga bilder:) Ipomea är jättevacker undrar varför jag inte sådde några i år:) Ha det gott/Monne
SvaraRadera